Not logged in | Log in | Sign Up
Nie taka znowu żwirówka, kocie łby raczej Podejrzewam, że wrażenia z podróży powyższym wozem na tym odcinku niezapomniane
@MICH@Ł: Wówczas żwirówka zaczynała się we wsi, obecnie jej część wyasfaltowano, natomiast odcinek z kocimi łbami ma długość około 10 km. Trasa na pewno ciekawa, niemniej frekwencja bliska zeru, tak więc powyższy kurs przeszedł niedawno do historii.
@Tomson: Dzięki, podobnych ciekawostek jeszcze trochę będzie
Wronki, moja rodzinna miejscowość. Mój dom znajduje się na kolonii (Dom Nauczyciela, za DW655. Z reguły były tam trzy kursy na relacji Ełk - Olecko. Dwa do Ełku, bodajże około 6:50 i 14:35, a z Ełku do Olecka około 16:40 . Prowadziłem zeszyt, w którym przez wakacje każdego dnia spisywałem wszystkie maszyny z malowaniem, rejestracjami, relacją, monitorowałem średni czas przyjazdu. We Wronkach mamy sporo przystanków. Na żwirowo-brukowej drodze aktualnie utwardzanej już funkcjonowały trzy wyżej wymienione kursy.
Na wojewódzkiej było tak:
7:20 odjeżdżał PPKS Kętrzyn z Węgorzewa do Suwałk, który wracał na Węgorzewo z odjazdem z Wronek 15:28.
9:50 PPKS Mrągowo z Mrągowa do Suwałk, powrót przez Wronki 15:02 do Mrągowa. Był też 8:27 z PPKS Suwałki z Augustowa do Kętrzyna, potem skrócony do Giżycka. Wracał na Augustów przez Wronki około 14:20 jakoś. Był też z Olecka do Olsztyna H10 najczęściej z okleiną Wszechnicy Mazurskiej o 14:00, nie pamiętam kiedy wracał, szybko zabrali ten kurs.
No i lokalsi: relacja Olecko - Pietrasze, który trochę kluczył po naszych okolicach: Wronki 16:42, skręcał na Zalesie, potem wracał z powrotem do Wronek i na Pietrasze leciał. Około 16:58 wracał z Pietrasz na Olecko.
To były piękne czasy
Teraz chyba tylko jeden pospieszny się zatrzymuje wyjątkowo we Wronkach na relacji Suwałki - Olsztyn - Suwałki. Także czar prysł.
@Borzek_spotting: zgadza się, kiedyś we Wronkach i ogólnie na DW655 było dużo więcej kursów. Podałeś bardzo dużo ciekawych informacji, ja ze swej strony uzupełnię, ewentualnie poprawię, że...
Na okrężnej trasie Olecko - Ełk były 2 pary kursów. Wspomniane przez Ciebie 14:35 i 16:40 były niezmienne, poranny do Ełku dawniej był we Wronkach mniej więcej o 8:00, potem przyspieszono odjazd i była to 6:32. Natomiast w kierunku powrotnym był jeszcze kurs udokumentowany na powyższym zdjęciu.
Do Zalesia/Pietrasz był również kurs poranny - 5:47 do Zalesia i 6:00 do Olecka. Potem poranny został zlikwidowany, popołudniowy przerobiony na okrężny http://phototrans.pl/14,496071,0,Autosan_H9_21_70238.html i autobus zawracał we Wronkach.
Zaś z tych na drodze wojewódzkiej.
Kurs wykonywany przez PPKS Kętrzyn to naprawdę stare dzieje, niemniej ja w swoich rozkładach mam zapisane że o 7:10 wyjeżdżał z Węgorzewa, także we Wronkach był o 8:18. Zlikwidowany w drugiej połowie lat 90.
Kurs Augustów - Kętrzyn początkowo kończył trasę w Giżycku, potem wydłużony do Kętrzyna, potem ponownie skrócony. Wykonywany przez P.T. Olecko, z Olecka jechał dookoła - przez Olszewo.
Olecki Olsztyn wykonywany przez ich najstarszą H10 (BS 41360) początkowo miał trasę Suwałki - Giżycko. We Wronkach był o 13:56, powrotny do Olecka o 17:08, potem opóźniony o 40 minut. Po wydłużeniu do Olsztyna kurs powrotny był około 20:30. Więcej o zmianach tego połączenia pisałem pod zdjęciem http://phototrans.pl/14,846259,0,Mercedes_Benz_Intouro_90814.html.
Wspomniany tam kurs P.T. Ełk relacji Giżycko - Suwałki we Wronkach był o 7:58. Pod koniec lat 90. był jeszcze jeden kurs Giżycko - Suwałki. Wakacyjny, istniał krótko i wykonywany był przez PKS Mrągowo. Z Giżycka wyjeżdżał około 6:00, więc we Wronkach był około 6:50. Powrót z Suwałk o 11:00 (Wronki około 12:15).
Aktualnie przez wieś przejeżdża tylko autobus nocujący w Świętajnie, do Olecka o 7:00 i potem o 15:20 na kursie okrężnym. Natomiast na DW655 tylko kurs do Olsztyna, bo autobus jadący do Gdańska się nie zatrzymuje.