Login: Password:
Remember me
Password not working or forgotten?
Na tej stronie używamy plików cookie Google, by móc świadczyć Ci usługi, personalizować reklamy i analizować ruch. Informacje o tym, jak korzystasz z tej strony, są udostępniane Google. Korzystając z niej, zgadzasz się na to.

Accept Reject Show me more information

Not logged in | Log in | Sign Up

ČSAP Nymburk, spol. s r.o. (? - 2007)/

Tatra 85/91 #P-27 385

15 august 2015 - Kolín, teren zajezdni autobusowej. Widok na wnętrze dwuosobowej szoferki Tatry 85/91, całkowicie oddzielonej od przedziału pasażerskiego pionową ścianą z przesuwnym oknem do sprzedaży biletów. W kabinie znajdowały się dwa fotele: dla kierowcy i jego pomocnika lub konduktora. Dostęp zapewniało dwoje drzwi - po obu stronach nadwozia. Uwagę zwraca relatywnie niski tunel środkowy. Komorę silnika projektanci wysunęli maksymalnie do przodu pojazdu, dzięki czemu większość podzespołów umieszczono pod krótką, acz wysoką maską. Foto: Oskar Burda.
Author: zadzior

15 august 2015 - Kolín, teren zajezdni autobusowej. Herb Mały Republiki Czecho-Słowacji, czyli godło państwowe z lat 1918-1939, w postaci mosiężnego odlewu, umieszczonego na lewej burcie Tatry 85/91. Godła umieszczone są na obydwu bokach nadwozia. Foto: Oskar Burda
Author: zadzior

15 august 2015 - Kolín, teren zajezdni autobusowej. Na koniec detal: kunsztowny, chromowany logotyp na atrapie chłodnicy, o charakterystycznym dla końca lat 30. liternictwie. Pokrywa silnika, wraz z piękną atrapą, jest jednym z elementów zrekonstruowanych od podstaw, wyłącznie na podstawie czarno-białych przedwojennych fabrycznych fotografii (oryginalna maska nie zachowała się). Foto: Oskar Burda
Author: zadzior

15 august 2015 - Kolín, teren zajezdni autobusowej. Największą atrakcją tegorocznego "Złotego Bażanta" była premierowa prezentacja autobusu Tatra 85/91 z 1938 roku. Pojazd powstał w 1938 roku w fabryce Tatra Kopřivnice. Nadwozie - zaprojektowane najprawdopodobniej na deskach kreślarskich zakładów Sodomka Vysoké Mýto - zabudowano na podwoziu samochodu ciężarowego Tatra 85, a do napędu użyto 6-cylindrowego silnika wysokoprężnego o pojemności skokowej 4 849 cm sześc. i mocy 44,16 kW przy 2 100 obr./min., stosowanego w ciężarówkach Tatra 91. W tej wersji - w latach 1938-1939 - powstały zaledwie trzy autobusy, zaś widoczny na zdjęciu pojazd (którego nadwozie skierowano do produkcji 4 sierpnia 1938) jest w obecnej chwili jedynym znanym zachowanym egzemparzem tego typu. W 1995 roku na terenie jednej z czeskich wsi odnaleziono wrak autobusu, służący jako pasieka. Prywatny kolekcjoner Jan Arazim zdecydował o zakupie tego unikatowego pojazdu i 7 marca 1995 roku stał się jego właścicielem. W 2010 roku podjęto decyzję o odbudowie Tatry przy współpracy z przedsiębiorstwem ČSAP Nymburk, a w następnym roku prace ruszyły na dobre. W archiwum fabryki w Koprzywnicy udało się znaleźć jakieś nędzne resztki planów, m.in. jeden schemat rozmieszczenia foteli, dwa schematy instalacji elektrycznej oraz sześć czarno-białych zdjęć tego typu autobusów i na podstawie tej nader skromnej dokumentacji odbudowano ten piękny pojazd. Foto: Oskar Burda.
Author: zadzior

Comments: 6

15 august 2015 - Kolín, teren zajezdni autobusowej. Widok na tył unikatowej Tatry 85/91. Pierwszym moim skojarzeniem, kiedy zobaczyłem ten wóz, było: jaką on ma podobną budę do naszego Chaussona. W tym raptem ośmiometrowej długości nadwoziu możemy doliczyć się łącznie aż pięciorga drzwi: dwoje drzwi na przednim zwisie prowadziło do całkowicie wydzielonej, dwuosobowej szoferki, którą od przedziału pasażerskiego oddzielała ściana z otwieranym oknem. Pasażerowie mieli do dyspozycji troje pozostałych drzwi: dwoje z prawej (za pierwszą osią i na tylnym zwisie) oraz jedne z lewej strony autobusu. Umieszczenie drzwi pasażerskich po lewej stronie autobusu wynikało z planów wprowadzenia w 1939 roku nowej organizacji ruchu na terenie całej Republiki Czecho-Słowackiej: rezygnacji z ruchu lewostronnego, będącego naleciałością z okresu Monarchii Austro-Węgierskiej, na rzecz coraz powszechniejszego w Europie ruchu prawostronnego. Tatra 85/91 jest więc doskonałym przykładem projektu z okresu przejściowego. PS. W związku z II wojną światową i towarzyszącymi jej perturbacjami politycznymi, wspomniany okres przejściowy poprzedzający docelowe wprowadzenie ruchu prawostronnego, przedłużył się do lat powojennych, co doskonale dokumentował układ torowy starej pętli Podbaba przy ul. Jugoslávských Partyzánů (Partyzantów Jugosłowiańskich) w Pradze, oddanej do użytku 10 maja 1947 i dostosowanej do zarówno lewostronnego, jak i prawostronnego ruchu tramwajów, w celu umożliwienia wykorzystywania pętli przez jednokierunkowe wagony prawostronne (których wprowadzanie do ruchu zapoczątkowano przyjęciem na stan prototypu Tatry T1 nr 5001 już w 1951 roku, będącego obecnie eksponatem praskiego Muzeum městské hromadné dopravy / Muzeum Miejskiego Transportu Zbiorowego). Foto: Oskar Burda.
Author: zadzior

Phototrans

Countries:
Manufacturers:

User Statistics:
Online: